Dobre vijesti, loša tehnologija i programiranje iz zatvora
I filozofska analiza talijanskog brainrota!
Priznajem, ovo mi je prvi put da ovaj newsletter ne pišem s entuzijazmom i jedvačekanjem da podijelim hrpu zanimljivog svega.
Nije da nema stvari koje bih podijelila, mislim da je problem u kombinaciji vrućine i činjenice da sam tri večeri zaredom pohodila InMusic festival (prvi put u ne znam koliko godina sam otišla na sve tri!) i trenutno jedva da imam entuzijazma za živjeti.
Svejedno, preporučiti se mora…
Reasons to Be Cheerful
Krenimo zato s vedrim štivom (hvala, Zrinka, na preporuci - šaljem dalje ;)).
Bukmarkajte ovu stranicu ili se pretplatile na newsletter ako želite redovitu dozu dobrih vijesti. Zapravo, tko ne bi to želio u ova vremena?!
Ako ste, kao i ja, trenutno fascinirani medijskom kampanjom mladog, svježeg i beskrajno fascinantnog Zohrana Mamdanija, kandidata za gradonačelnika New Yorka, čije ideje - poput besplatnog javnog prijevoza i vrtića ili gradskih supermarketa s ograničenim cijenama, su već proglasili toliko socijalističkima da su opasne po američke vrijednosti, ovaj članak donosi pregled sličnih inicijativa iz raznih dijelova SAD koje su uspješno uvedene.
An Obituary For Reading the Internet
Gasi se Pocket, aplikacija koju su, istinabog, u zadnje vrijeme koristili samo najzagriženiji fanovi. Čak ni ja nisam, u nekom trenutku sam ostala samo pretplaćena na Pocketov tjedni newsletter s preporukama za čitanje koje su bile sve lošije i lošije.
Svejedno, pronašla sam se dijelom u ovom osobnom eseju o čitanju interneta. Mislim da je jasno da sam i ja, kao autorica, navučena na čitanje interneta, posebno dugačkih, dobro napisanih analiza s dobrom dozom osobnosti ili humora. Iako ona kaže da je takvog sadržaja sve manje i manje, mojih trenutno otvorenih 16 tabova se ne slaže.
Zapravo, upravo sam spontano odlučila da će sve današnje preporuke biti za čitanje. Slušala sam ionako samo izvođače na InMusicu, gledala fragmente YT videoeseja dok sam skidala šminku, a lista preporuka za čitanje je uvijek preduga!
Dani Marketinškog Podzemlja
Dobro napisane analize s dozom humora? Sve s potpisom Krešimira Končića je sigurno takvo!
Krešo se ovaj put uhvatio pisanja vodiča za preživljavanje AI hajpa i vajba, ne mogu vam prepričati, morate pročitati! Dodajem samo da su mi njegove analize super jer dolaze iz sličnog kuta kao što je moj - nismo tehnološki skeptici, ali svejedno sve uzimamo sa zrnom (ako ne i šakom) soli.
Never Forget What They’ve Done
U istom tonu, Ed Zitron ovdje kaže - obožavam tehnologiju. Bez nje ne bih bio to što jesam, ne bih radio to što radim, tehnologija mi je zadovoljstvo, utjeha, poveznica s prijateljima i sastavni dio života. A, opet, kaže i - tech industrija danas je zlo.
It’s not enough to have your data, your work, your art, your posts, your friends, the things you’ve taken photos of, and the things you’ve searched for. The industry must have that of your children, and their children, as early as possible, even if it means helping them cheat on their homework so that they too can live a life where they’ve skipped having any responsibility or learning anything about the world.
Italian Brainrot and AI Semiotics
Golubiro Špijuniro, je li vam to poznato? Ne znam odakle uopće krenuti s objašnjavanjem!
Dakle, s talijanskog interneta je krenuo trend apsurdnih AI kreatura, križanaca neke životinje i predmeta, uglavnom. Bombardilo Crocodilo, Tralalelo Tralala ili žirafa frižider. U klasičnoj maniri gen Z humora i brainrot poetike, stvar se proširila po cijelom internetu (do te mjere da sad već postoje i kopije klasičnih mobilnih igrica, samo s tim likovima), prelila i izvan Italije i postala fenomen. Golub(iro) Špijun(iro) s početka jedan je takav lik s hrvatskog interneta.
Baš volim kad se analitičari internetske kulture uhvate duboke analize ovakvih, zapravo blesavih, trendova i zarone duboko. A kad kažem duboko, mislim Roland Barthes i Michael Foucault duboko. Kome je to ipak previše, ovdje je autorov TikTok sažetak u 5 minuta.
My Story
Počela sam u vedrom, a i završila bih u pozitivnom tonu. Moja priča je priča jednog programera koji trenutno služi zatvorsku kaznu, o tome kako je uopće dospio u zatvor, kako je našao smisao u programiranju i kako se rehabilitirao. Ako ćete kliknuti na samo jedan link iz ovog newslettera, neka to bude ovaj.
Do - čitanja ;)
Antonija
I ja volim Kresine analize pa procitam cak i one na temu koju inace ne pratim.
Hvala na svim preporukama.