Ti si ljudski RSS - tako mi je jedna friška pretplatnica komentirala ovaj newsletter. Druga je rekla da sam razlog što sluša više podcasta - e, to ja zovem mission accomplished!
A i oni koje sam prije zasipala linkovima su zadovoljni jer sad im više ne šaljem preporuke kad god pogledam ili poslušam nešto dobro, nego samo stavim link u newsletter. ;)
Volkswagen is bringing back physical buttons
“To je auto, a ne mobitel. Shvatili smo!”, rekao je Volkwagenov voditelj dizajna u intervjuu u kojem je najavio da će u aute vratiti prave gumbe koji se stišću i okreću, umjesto ekrana koji se dodiruje. Odlučili su to jer su se kupci žalili i, kaže, nikad više neće napraviti takvu grešku.
The Internet’s Original Sin
Umjesto još jedne depresivne analize o tome kako je oglašavanje uništilo internet, ovo je poludepresivna priča iz prve ruke čovjeka koji je bio na mjestu događanja kad je nabrzinu odlučeno da će sadržaj na internetu biti besplatan, a zarađivati od oglasa.
None of my Emails are Finding me Well
Nalazimo se u stanju polikrize, kaže autorica. Iako ona piše iz američke perspektive, nisam sigurna je li nama puno bolje. Možda malo jest, ali ne puno. Svejedno, ovaj esej nije fatalistički, upravo suprotno, ohrabruje nas (kako) da ostanemo normalni.
If Books Could Kill: Of Boys and Men
Jedva sam dočekala da Peter i Michael objave novu epizodu da je mogu ovdje podijeliti!
Znate one knjige koje obično svi navode kao inspirativne knjige iz kojih ćete puno naučiti i koje jednostavno mooorate pročitati? Atomske navike, Bogat otac, siromašan otac; Sedam navika uspješnih ljudi, 12 savjeta za život…E, pa, Peter i Michael ih nemilosrdno razotkrivaju kao šuplje, ne baš pune mudrosti i, zapravo, prilično loše napisane.
U ovoj epizodi dohvatili su se knjige Richarda Reevesa Of Boys and Men, u kojoj on analizira zašto je muškima danas tako teško. Ili nije?
99% Invisible: A Beetle by Any Other Name
Kako je buba koja obitava u jednoj slovenskoj špilji dobila ime Anophthalmus hitleri i bismo li uopće biljne i životinjske vrste trebali nazivati po ljudima.
Mina Le: The Myth of the Pilates Body
U svojim videoesejima Mina Le obično analizira modne fenomene, industriju i standarde ljepote ili popularnu kulturu. Iz njih uvijek naučim puno o povijesti mode, ali ne samo mode, društvu i estetici. Ovaj put na tapeti je pilates, vježbanje koje je u suvremenoj globalnoj popkulturi sinonim za dobrostojeću, mršavu, dotjeranu i zgodnu ženu. Kako bi rekli na TikToku, Pilates Princess.
Bill Maher: New Rule, Newer not Better
Ovaj se video savršeno nadovezuje na slučaj modernijih i boljih ekrana na dodir koji su zamijenili fizičke tipke u autima, eda bismo se sad vraćali na staro. Tehnologija, kaže Bill Maher, funkcionira po pravilu da nam stalno nudi nešto novo, a to novo je često lošije od starog.
TedEd: How are Microchips Made?
TedEdovi petminutni animirani edukativni videi inače su sjajni za gledanje u svakoj prilici. S obzirom da danas godišnje proizvedemo tri bilijuna (tisuću bilijarda) čipova godišnje, nije loše potrošiti 5 minuta da naučimo nešto o njima.
Internet History
Uz ovaj link dolazi i upozorenje da biste mogli izgubiti sate istražujući povijest interneta. A koja je podijeljena na razdoblja: pre-web, dot.com, web 2.0 i enshittocene, u kojem smo sad.
Enshittification, odnosno šitifikacija, je pojam koji je u svom eseju The Enshittification of TikTok prije dvije godine prvi put spomenuo Cory Doctorow, a označava ovo doba kad se big tech platforme više ne moraju truditi nuditi dobro korisničko iskustvo. Društvene mreže, tražilice i aplikacije nam već odavno ne donose ništa dobroga, prilagođene su tome samo da na njima provodimo što više vremena i kompanijama donosimo što veću zaradu.
Hvala na čitanju,
Antonija
Zaboravila si dodati link na Netokracijin podcast o šitifikaciji društvenih platformi pa da ispravim to, evo link https://youtu.be/lDy9np21-ZI B)